Tekoče milo je dolgo veljalo za veliko bolj priljubljeno v primerjavi s trdim, saj je bolj praktično uporabo. V zadnjem času pa so ponovno postala popularna trda mila, ki jih vse pogosteje izdelujemo kar sami doma. Vse bolj torej hrepenimo po milu, ki je izdelan iz povsem naravnih materialov, zato domače naravno milo postaja vse bolj zaželena izbira.
Toda, kako narediti visokokakovostno naravno milo v lastni režiji? Tako, da v veliki meri posnemamo kar starodavne recepte, ki so jih najverjetneje bolje poznale naše babice in dedki.
Doma narejeno naravno milo
Doma narejena mila so torej vse bolj popularna. V primerjavi z industrijsko izdelanimi takšna sredstva vsebujejo ves glicerin, ki nastane pri procesu umiljenja. To pomeni, da je takšen izdelek izjemno prijazen do naše kože.
Prva mila so bila narejena iz živalskih masti ter luga. Pri tem se je zlasti uporabljala goveja mast. Ta tvori z lugom natrijevo sol govejega loja. Nasprotno pa veliko mil vsebuje rastlinska olja, kot je na primer olivno olje.
Doma pripravljeno milo
Ko želimo doma pripraviti negovalno sredstvo za telo, imamo v mislih seveda naravno milo. A najprej se moramo odločiti, ali bo tovrstno sredstvo tekoče ali pa v trdi obliki. Če se bomo odločili za trdo naravno milo, bo v ospredju NaOH, če pa se bomo odločili za tekoče, je v ospredju KOH.
Sledi izbira sestavin, maščob. Lahko torej uporabimo rastlinska olja ali pa kar živalsko mast. Na voljo je veliko preizkušenih receptov za naravno milo, lahko pa seveda izumimo povsem svojega. Da pa sploh lahko ustvarimo novo recepturo, moramo dobro poznati SAP maščob in olj; to je saponifikacijska vrednost.
SAP torej pomeni število miligramov NaOH ali KOH, ki so potrebni za umiljenje 1 grama maščobe, in sicer pod točno določenimi pogoji. Vedeti pa je treba, da imajo različna olja seveda različne SAP vrednosti.