Poznam ljudi, ki pri delu nikakor ne morejo uporabljati rokavic, ne glede na to kaj počnejo je njihova zmožnost omejena, če jim omenim da so zaščitne rokavice obvezna oprema. Vendar pa obstaja tudi tisti del, velika večina ljudi ki si ne morejo predstavljati kakšnega koli dela brez uporabe zaščitne rokavice.
Pri večini del pa smo deljenega menja, tisti ki poskrbijo da bodo njihove roke lepše ohranjene in tisti, ki nas ne ravno briga, če boso izgledale malo starejše. Poznamo različne modele zaščitne rokavice, razlikujejo se po trpežnosti, debelini, zmožnosti opravljanja natančnosti opravil in seveda velikosti. Zelo pomembno je, da se rokavica dobro prilega roki zato poznamo šest osnovnih najbolj prodajanih velikosti, poleg otroških. Mere zaščitne rokavice se izražajo od številke šest do enajst, kar bi pomenilo od xs do xxl.
Začnimo pri osnovnih hišnih opravilih, za kateri bi rekla, da poznam ljudi, ki za preprosto umivanje posode in oken nadenejo osnovne plastične ali tako imenovane zdravniške rokavice. Tu govorim o moških, ki opravljajo poklice, ki absolutno ne vključujejo kakršnih koli umazanih rok ter ženske, ki imajo naj verjetneje sveže urejeno manikuro. Take zaščitne rokavice so namenjene enkratni uporabi.
Potem so tukaj izredno tanke in precizne rokavice iz najlona prevlečene z poliuretanom, ki so namenjene za delo z drobnimi deli, finomehaniko, torej zelo natančna dela in so namenjene večkratni uporabi.
Naslednje so zaščitne rokavice z gostejšim tkanjem, ki so primernejše za bolj trda dela kot delo z kovino, lesom, razna vzdrževalna dela in vrtnarska opravila. Z njimi ne moremo opravljati več nato natančnih del, so pa še kar fleksibilne in odvisno od intenzivnosti dela, morebiti zdržijo nekajkratno uporabo.
Če omenjamo samo plastične delavne rokavice, poznamo še gosteje tkane rokavice, ki so prevlečene z nitrilom, kar pomeni da so zelo robustne, odporne na mehansko obrabo, nudijo zaščito pred olji in so primerne za nošenje dlje časa in enostavna dela, kot na primer držanje lopate.