Vodovod na sploh predstavlja zelo pomemben del prav vsakega objekta, zato je še toliko pomembneje, da je dobro načrtovan pa tudi vgrajen. Sestavljajo ga naprave, s katerimi se zajema, prečiščuje pa tudi distribuira voda iz javnega vodnega vira. Lahko torej rečemo, da je vodovod naprava javnega pomena, ker se nanj lahko priključijo vsi uporabniki ter se na takšen način oskrbujejo z vodo.
Za javni vodovod je značilno, da je to sistem objektov pod enotnim nadzorom ter pod enotno upravo. Torej preskrbuje ljudi z vodo iz centralnega vodnega vira. Na splošno ločimo tri skupine takšnega sistema. To so lokalni vodovod, skupni vodovod in medobčinski vodovod.
Tri skupine javnega vodovoda
Omenili smo, da se lahko torej javni vodovod v grobem deli na tri skupine. Za lokalni vodovod je značilno, da z vodo oskrbuje eno samo naselje, lahko pa tudi več. Za skupni vodovod pa je značilno, da z vodo oskrbuje dve naselji ali več v eni občini in je zaokrožena celota oziroma sistem.
V skupino javnega vodovoda se uvršča tudi medobčinski vodovod. Ta z vodo iz močnih virov oskrbuje širša območja, to pomeni lahko več občin ali pa njihove dele. Grajen je za preskrbo vseh porabnikov, ki so priključeni na tovrstni vodovodni sistem.
Kaj pomeni javna preskrba z vodo
Za javno preskrbo z vodo se šteje, če vodovodni sistem omogoča povprečno vsaj 10 kubičnih metrov vode na dan oziroma oskrbuje vsaj 50 oseb. V tem primeru nam na pamet pride še en pojem, ki je povezan s tovrstnim sistemom. To je letna poraba vode.
Letna poraba vode je torej podatek, ki se vpiše po stanju števca na vodomeru. Tovrstni podatki pa se zbirajo na ravni vodnih virov, občin, države ter hidrografskih območij.
Še drugi pojmi, ki se navezujejo na vodovod
Ko je govora o vodovodnem sistemu, nam na misel pride tudi pojem vodni vir. To je vir vode, iz katerega se lahko zajema voda, ki je namenjena za preskrbo prebivalstva ali pa za tehnološke procese.